Co psycholog może dla mnie zrobić?

emocje u dziecka

Bardzo lubię moją pracę. Jeśli jednak miałabym wskazać, jakie można napotkać w niej trudności to chyba w czołówce byłoby panujące przekonanie, że psycholog posiada specjalnego pilota, że potrafi znaleźć odpowiedni guzik, żeby wyłączyć niepożądane zachowania u dzieci.

Choć sama czasem marzę o takim złotym, uniwersalnym środku, który rozwiązałby trudności, to niestety muszę Was zasmucić, bo ani psycholodzy, ani nikt inny go nie posiada.

W trakcie konsultacji dla rodziców nie pomogę wyłączyć odczuwania złości, czy innych trudnych emocji dziecka. Nie podam także uniwersalnego sposobu działania w takich sytuacjach, bo dwie identyczne sytuacje tak naprawdę nie istnieją. Za każdym razem inni są jej uczestnicy (dziecko, rodzeństwo, rodzice, nauczyciele, rówieśnicy, otoczenie), a także konfiguracja okoliczności i konsekwencje, które z sytuacji wynikają.

Nawet w łudząco podobnych sytuacjach potrzebne wsparcie może być zupełnie inne, bo nie ma dwóch takich samych dzieci. Dlatego to, co sprawdza się u jednego, może zupełnie nie pasować do drugiego.

To, co mogę jednak zrobić w trakcie konsultacji dla rodziców to:
*pomóc zrozumieć rodzicom istotę i funkcję trudnych emocji, a także to dlaczego każda z nich jest potrzebna i żadnej nie warto próbować się pozbyć,
*pomóc zaobserwować ciągi przyczynowo-skutkowe, w których uczestniczą trudne emocje i poznać dynamikę takich sytuacji,
*wesprzeć w szukaniu sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami, zarówno dla dziecka, jak i rodzica,
*pomóc poszukać tzw. punktów zapalnych, czyli czynników zaogniajacych i tak już wymagające sytuacje oraz wyzwalających trudne emocje,
*wesprzeć w wspólnym poszukiwaniu i nauce sposobów wyrażania emocji, które nie krzywdzą dziecka i otoczenia,
*pomóc w nauce przewidywania i antycypacji trudnych zachowań dziecka,
*udzielić wsparcia dla zmęczonej różnymi emocjami dziecka rodziny.

Dziękuję za Twoje odwiedziny na mojej stronie! Chcesz być na bieżąco? Polub mój profil na Facebooku lub Instagramie i nie przegap żadnego wpisu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *