Rozwój seksualny dzieci: recenzja

okładka książki rozwój seksualny dzieci

Nie ukrywam, że wiele spodziewałam się po tej książce. Po części dlatego, że śledzę konto autorki, seksuolog Karoliny Piotrowskiej, na Instagramie i spotykam tam różnego rodzaju publikacje, które świetnie trafiają w moje przekonania i wyznawane wartości dotyczące seksualnego życia człowieka. Po części także dlatego, że spotkałam się już z kilkoma pozytywnymi recenzjami Rozwoju seksualnego dzieci, a i sama zapowiedź książki  przez Wydawnictwo Natuli była bardzo obiecująca:

,,Pierwszy całościowy poradnik o rozwoju seksualnym dzieci 0-18 lat.”

Książka Karoliny Piotrowskiej faktycznie doskonale wypełnia to zadanie. Pierwszy rozdział stanowi swojego rodzaju wstęp do opowieści o rozwoju seksualnym oraz wprowadza czytelnika w ideę pozytywnej seksualności w życiu człowieka.

Pozytywna seksualność

Właśnie ta idea to pierwsza rzecz, która urzekła mnie w Rozwoju seksualnym dzieci. Mogłabym próbować Wam ją przedstawić, jednak najlepiej będzie, jeśli przytoczę cytat z książki:

,,Pozytywna seksualność to podejście, które akcentuje, że seks i seksualność są naturalne i dobre. Nie powinny być tematem tabu, powodować zawstydzenia bądź niesmaku. Pozytywna seksualność rozumie,  że czerpanie przyjemności z życia intymnego, pozostawanie w spełnionej, bliskiej relacji z drugim człowiekiem oraz z samym sobą jest ważnym elementem całościowego doświadczenia życiowego. ‘’

Idea ta będzie się dalej pojawiać w całej książce w postaci różnego rodzaju refleksji i wskazówek. Zauważamy ją na przykład, gdy autorka przekonuje,  że wartościowa edukacja seksualna dziecka wymaga dobrego poznania siebie i swoich przekonań w tej kwestii.  

Możemy ją także dostrzec, gdy czytamy, że ostrzeganie przed zagrożeniami powinno być tylko niewielką częścią edukacji seksualnej dziecka, a nie jej głównym elementem i siłą napędową.  Znajdziemy ją także we wszystkich poradach dotyczących rozmów z dziećmi na temat seksu i seksualności.

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie?

Ta porady to zresztą kolejny element tej książki, który skradł moje serce. Przede wszystkim dlatego, że są bardzo praktyczne i konkretne. Autorka opisuje, wprost i ze szczegółami, jak, kiedy i w jakich  sytuacjach należy rozmawiać z dziećmi o seksie.

Zamiast pisać ogólnikowe frazesy typu ‘powiedz to tak, żeby dziecko zrozumiało’, podaje konkretne przykłady wypowiedzi z praktycznym podziałem na wiek. Wskazuje, co i jak powiedzieć np. dwulatkowi, ale też co można dodać, jeśli trzylatkowi taka informacja już nie wystarczy.

Zatem z książki dowiemy się nie tylko, co dziecko powinno i chce wiedzieć na różnych etapach rozwoju, ale też, w jaki sposób możemy mu o tym powiedzieć.  Stanowi to ogromne ułatwienie dla rodziców, którzy chcą skorzystać z wiedzy o rozwoju seksualnym, zawartej w książce.

Dla kogo ta książka?

Rozwój seksualny dzieci faktycznie stanowi doskonałe kompendium wiedzy dla rodziców dzieci w różnym wieku  i nie tylko. Dlaczego nie tylko? Bo moim zdaniem warto, aby każdy z nas nabył taką wiedzę, bo nawet jeśli nie masz dzieci, możesz dzięki temu lepiej zrozumieć samego siebie. Ja czytając tą książkę miałam sporo refleksji na temat własnej seksualności i jej roli w moim życiu. Sama autorka zresztą zachęca w pierwszym rozdziale:

,,Warto skupić się także na zrozumieniu własnej seksualności, aby przez resztę książki iść zarówno z ciekawością dotyczącą rozwoju dziecka, jak też z uważnością na własne emocje i granice, a także z żywym zainteresowaniemty, skąd właśnie takie, a nie inne odczucia pojawiają się w nas w konkretnym momencie lektury.”

Jak na razie, nie trafiłam jeszcze na lepszą książkę dla rodziców o rozwoju seksualnym dzieci. Oczywiście mogłaby być np. bardziej szczegółowa, ale stanowi solidny i konkretny zbiór podstawowej wiedzy o różnych etapach rozwoju seksualnego dla rodziców. Przede wszystkim jednak jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, a jej długość nie przeraża czytelnika. Mi jej przeczytanie zajęło jedno popołudnie.

Autorce udało się oddać w ręce czytelników praktyczny i fachowy poradnik, który dodatkowo czyta się naprawdę lekko i przyjemnie. Książka nawet w najmniejszym stopniu nie zawiodła moich oczekiwań, mimo, że były dość wysokie. Z całego serca polecam jej przeczytanie i wracanie do niej za każdym razem, kiedy pojawi się taka potrzeba.

Znasz książkę Rozwój seksualny dzieci?Co o niej sądzisz? A może znasz inne wartościowe pozycje na temat rozwoju seksualnego? Opowiedz mi o tym w komentarzu!

Dziękuję za Twoje odwiedziny na mojej stronie! Chcesz być na bieżąco? Polub mój profil na Facebooku lub Instagramie i nie przegap żadnego wpisu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *