Porozumienie przez współpracę – recenzja

okładka książki porozumienie przez współpracę

Na polskim wydaniu książki Porozumienie przez współpracę dr Rossa Greene widnieje obiecujące zapewnienie autorstwa Adele Faber (tak, tej Adele Faber od Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały (…)), że ‘Wzmacnia Rodziców oraz Dzieci’.

Nie to, że taka zapowiedź w ustach takiego czytelnika sprawiła, że spodziewałam się nie wiadomo jakiego oświecenia lub doznań podczas czytania. Rozbudziła jednak nadzieję, że to naprawdę pożyteczny i pomocny poradnik dla rodziców. Na szczęście nadzieja ta nie została zawiedziona.

Jeśli miałabym opisać tą książkę ograniczając się do kilku tylko słów powiedziałabym: praktyczne przykłady i rozwiewanie wątpliwości. Dało się wyczuć, że właśnie na te dwa aspekty szczególnie kładzie nacisk autor. Dzięki temu, mimo że miałam przed sobą książkę, miałam wrażenie, że jestem w trakcie indywidualnych warsztatów z wyrozumiałym, ale też konkretnym nauczycielem.

Rozwiewanie wątpliwości

Te potencjalne obawy nie zostały zebrane wszystkie razem w osobny rozdział. Pojawiają się na bieżąco, dokładnie w tych miejscach, w których pojawiają się w głowie czytelnika. Uważam to za naprawdę ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie, gdyż żadna z tych wątpliwości nie została przeze mnie w trakcie czytania zapomniana. Zamiast tego autor rozwiewał je ‘na gorąco’.

Czasami odczuwałam wręcz irytację, bo czułam się, jakby siedział w mojej głowie i wyciągał z niej niektóre pytania, zanim sama zdążę je sobie uświadomić. Ale to chyba tylko dowód na to, że rozpatrywane w książce obawy są naprawdę trafne.

Praktyczne przykłady

W książce Porozumienie przez współpracę zgromadzono naprawdę mnóstwo przykładów dialogów z dzieckiem oraz ich wykorzystania w rozwiązywaniu codziennych trudności. Co mnie jednak urzekło, to to że przykłady te są bardzo trafne i wnoszą ogromną praktyczną wartość dla czytelnika. Każdy rodzic może znaleźć tam coś, co będzie mógł wykorzystać w swojej rodzicielskiej codzienności. Nie wszystkie poradniki mogą pochwalić się taką pożytecznością.

Każdy z przykładów został merytorycznie skomentowany przez autora. Dlaczego dialog przebiegł tak, a nie inaczej. Co poszło dobrze w tej rozmowie, a co można by zrobić inaczej. Gdzie została zastosowana opisywana metoda, a gdzie o niej zapomniano.

Porozumienie przez współpracę

Jeśli miałabym się do czegoś w książce przyczepić to właśnie strona teoretyczna. Opis metody, choć bardzo szeroki, nie był dla mnie zupełnie jasny. Momentami gubiłam się w etapach nawiązywania porozumienia, szczególnie kiedy autor wyrywkowo się do nich odnosił w dalszych rozdziałach.

Moje serce skradła jednak sama idea metody porozumienia przez współpracę. Prezentuje otwarte i wyrozumiałe spojrzenie na codzienne zmagania wychowawcze. Problemy do rozwiązania zamiast zachowań do wyplenienia. Wzajemny dialog zamiast narzucania własnego zdania. Wspólne rozwiązania zamiast kar. A przede wszystkim autentyczna chęć zrozumienia dziecka zamiast układania go podług swoich wyobrażeń i oczekiwań.

Zaciekawiła Cię ta recenzja? A może znasz jakieś ciekawe poradniki dotyczące wychowania? Będę wdzięczna jeśli podzielisz się ze mną swoimi ulubionymi tytułami w komentarzu!

Dziękuję za Twoje odwiedziny na stronie! Chcesz być na bieżąco? Polub mój profil na Facebooku lub Instagramie i nie przegap żadnego wpisu!

2 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *