Akcja adaptacja – recenzja

Wielkimi krokami zbliża się wrzesień, a wraz z nim dzień, w którym Ignacy oficjalnie stanie się przedszkolakiem. Przed podobnym wyzwaniem staje co roku bardzo dużo rodziców i ich pociech. Ci z nich, którzy uważają, że nie mają w związku z tym żadnych obaw raczej kłamią lub sami się oszukują. Na szczęście na pomoc spieszą takie książki, jak Akcja adaptacja Agnieszki Stein.

Książka ta jest dokładnie taka, jak się spodziewałam po pozycji autorstwa Agnieszki Stein. Rzeczowa, użyteczna i kompaktowa. Na około dwustu stronach autorka zawarła właściwie pełen pakiet informacji dla rodziców dzieci wybierających się do przedszkola czy żłobka.

Prosto z mostu

To, co mnie urzekło, to że nie ma tam zbędnego owijania w bawełnę.  Żadnych przeciągających się opisów, rozwlekania pobocznych tematów. Zamiast tego czytelnik otrzymuje konkretną porcję przydatnej wiedzy i jasne odpowiedzi na kłębiące się w jego głowie pytania.

Autorka rozpatruje temat z perspektywy wielu różnych sytuacji, przy czym żadnej z nich nie osądza i nie ocenia. Bardzo podobało mi się, że w książce nie ma ograniczenia do opisu hipotetycznie idealnego kontekstu. Dzięki temu z zawartych w niej porad może skorzystać naprawdę każdy rodzic, niezależnie od rodzaju przedszkola, czy też możliwości adaptacji dziecka w placówce.

Akcja adaptacja jest podzielona na siedem rozdziałów. Poznamy w nich kolejno:

  • powody, dla których wysyłamy dzieci do przedszkola i potrzeby, jak przedszkole może wypełniać dla poszczególnych rodzin;
  • kryteria wyboru przedszkola;
  • przebieg i możliwe trudności podczas procesu adaptacji;
  • codzienne wyzwania w przygodzie z przedszkolem;
  • traktowanie zabawy i nauki w przedszkolu oraz ewentualne związane z nimi trudności dziecka;
  • potencjalne trudności dziecka w przedszkolu i konstruktywne sposoby ich rozwiązywania;
  • problem dojrzałości szkolnej dzieci po ukończeniu specyficznych rodzajów przedszkola.

Akcja adaptacja

Za szczególnie cenny uważam przedostatni rozdział, który wymienia ewentualne problemy, jakie możemy wraz z dzieckiem napotkać na przedszkolnej drodze i dość szeroko je opisuje. Dzięki temu autorka daje jasny i wyraźny przekaz, że temat adaptacji nie dotyczy tylko początków dziecka w przedszkolu. To stały proces, który trzeba mieć cały czas na uwadze podczas pobytu dziecka w przedszkolu.

Rola komunikacji

Bardzo podoba mi się, że autorka sporo pisze o właściwej komunikacji z przedszkolem. Porusza w ten sposób ważny temat odpowiedzialności rodziców za relację z przedszkolem. W naszym społeczeństwie dość mocno utarł się schemat przerzucania jej w całości na placówkę wychowawczą.

Bardzo często rodzice w przypadku jakichkolwiek trudności oczekują całkowitego rozwiązania problemu przez personel przedszkola. Agnieszka Stein w Akcji adaptacji opisuje, jak w takich sytuacjach rozpocząć efektywną komunikację z przedszkolem i wspólnie wypracować satysfakcjonujące i użyteczne rozwiązanie. Dzięki temu każdy rodzic otrzymuje w ten sposób narzędzie do usprawnienia ciągłej adaptacji przedszkolnej. Zarówno dziecka, jak i własnej.

Bo oto jest ważna prawda. Adaptacja w przedszkolu dotyczy nie tylko dziecka, ale też rodzica. Wkroczenie w rzeczywistość przedszkolną to ich wspólne wyzwanie. Warto, żeby oboje przygotowali się na nie w miarę swoich potrzeb i możliwości. A książka Akcja adaptacja Agnieszki Stein może w tym przygotowaniu pomóc.

Czytałeś tą książkę? A może znasz inne, które ułatwiły Tobie rozpoczęcie przygody z przedszkolem? Opowiedz mi o nich w komentarzu.

Dziękuję za Twoje odwiedziny na stronie! Chcesz być na bieżąco? Polub mój profil na Facebooku lub Instagramie i nie przegap żadnego wpisu!

Przeczytaj również

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Kiedy myślimy o nieśmiałym dziecku, mamy przed oczami zwykle różne obrazy: dziecko, które wstydzi się w obecności obcych,dziecko, które nie lubi bawić się w grupie,dziecko,...
czytaj więcej

Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami dziecka w miejscu publicznym?

Nie ma negatywnych emocji, choć czasem używa się właśnie takiego określenia. Każda z emocji jest istotna i pełni dla człowieka swoją funkcję. Są jednak takie emocje, z którymi bywa nam trudniej: smutek, zł...
czytaj więcej

Kary i nagrody w odpieluchowaniu

Odpieluchowanie bywa niełatwe dla rodziny. Czasami przyczyną jest brak gotowości dziecka. Innym razem trudność może stanowić dla rodziców fakt, że odpieluchowanie nie następuje od razu w całości. Niektóre...
czytaj więcej

Mity rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości zyskuje coraz więcej zwolenników. Równie szybko, jak rośnie wiedza o nim, rosną także związane z nim wątpliwości i mity. Z jednej strony bliskościowa idea jest wielu rodzicom bliska...
czytaj więcej