T-mobile na Święta czyli najbardziej szkodliwa świąteczna reklama

reklama świąteczna t-mobile, na święta spełniają się marzenia

Uroczy obrazek prawda? A pochodzi chyba z najbardziej szkodliwej reklamy z tych, które pojawiły się w ostatnim czasie.
I żeby nie było, ja naprawdę wiem że reklamy bywają głupie, bywają płytkie, a w znakomitej większości jedno i drugie. Ale nawet słabe teksty i żenujące poczucie humoru nie rażą mnie tak, jak niewłaściwy i szkodliwy przekaz, który został zawarty właśnie w tej reklamie. Tym bardziej, że akurat ten przekaz uderza w najmłodszych, którzy w tej telewizyjnej relacji przekaz-odbiorca są zwyczajnie bezbronni.

Nie będę streszczać reklamy, bo zapewne wszyscy już ją widzieli (dla tych, którzy jednak nie widzieli do obejrzenia pod tekstem). Powiem jednak dlaczego ten twór tak bardzo mnie bulwersuje.
Twórcy w wyrachowany i okrutny sposób zagrali na emocjach i uczuciach małych dzieci, a dokładniej dzieci z rozbitych rodzin. Tak jakby nie miały wystarczającej ilości zmartwień, jakby ta sytuacja już nie była dla nich trudna sama w sobie. Reklama w zakłamany sposób uderza w ich marzenie, głęboko skrywaną nadzieję, aby rodzina znów była pełna. Obiecuje coś, czego nie może im dać.
Co gorsza, ukazuje sytuację, w której relacje między rodzicami naprawia dziecko, które w żadnym stopnie NIE JEST i nigdy nie powinno być za nie odpowiedzialne. Dbanie o wzajemne stosunki (czy to bliskie w przypadku związków, czy to poprawne po rozstaniu) to ciężar, który winien spoczywać tylko i wyłącznie na barkach osób dorosłych. I nikt żadnym pokrętnym przekazem nie powinien pokazywać dzieciom, że może być inaczej.
I jeszcze to naiwne, a w tym wypadku kłamliwe podsumowanie: 'Na Święta spełniają się marzenia’. Serio?
Uwielbiam magię Świąt i naprawdę wierzę, że może ona nieść ze sobą małe cudy i spełniać marzenia. Ale nie takie. Nie wszystko się da i nie wszystko powinno się naprawiać. A nawet najlepszy smartfon nie sprawi, że nauczymy się że sobą rozmawiać. A obiecywanie tego wszystkiego dzieciom jest po prostu okrutne.

Co sądzisz na temat tej reklamy? Chętnie poznam Twoją opinię. Zapraszam do komentowania!

Dziękuję za Twoje odwiedziny na mojej stronie! Chcesz być na bieżąco? Polub mój profil na Facebooku lub Instagramie i nie przegap żadnego wpisu!

8 Comments

Add Yours
 1. 1
  Ewelina

  Nie oglądam telewizji i wcześniej nie widziałam tej reklamy. Jestem w stanie sobie wyobrazić nadzieję dzieci, ale nie jestem w stanie zrozumieć sensu reklamy jako kreujacej pozytywny wizerunek T-Mobile.

  • 2
   Martyna Filipiak

   Też tego nie rozumiem, bo sądząc chociażby po komentarzach na profilu T-mobile pod reklamą, nie wpłynie to pozytywnie na wizerunek firmy. Chyba że chodziło o to, żeby nieważne jak, byleby mówili, tylko wydaje mi się, że taką wielką firmę stać na coś lepszego…

 2. 3
  Karina

  Nigdy nie patrzyłam na tę reklamę w ten sposób. Ot, miła reklama świąteczna. Choć może dlatego, że nie miałam raczej styczności z rozbitymi rodzinami. Nawet nie przypuszczałam, że ktoś może ją źle odbierać. W każdy razie, cieszę się, że mogłam poznać inny punkt widzenia.
  Pozdrawiam!

  • 4
   Martyna Filipiak

   Ja na nią spojrzałam z perspektywy psychologa i niestety właśnie takie mam wnioski. Dodam też, że moi rodzice rozwiedli się, kiedy byłam dzieckiem, więc w sytuację dziecka z rozbitej rodziny także jestem w stanie się wczuć. Dziękuję za Twój komentarz! 🙂

  • 8
   Martyna Filipiak

   Szkoda, że właśnie tą drogą poszła taka wielka firma. A przecież można inaczej, można robić wrażenie czymś pozytywnym, czego przykładem są chociażby świąteczne reklamy allegro. Myślę jednak, że to jest trudniejsze i wymaga większego wysiłku i pomyślunku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *