Self – regulation. Szkolne wyzwania – recenzja

okładka książki self regulation szkolne wyzwania

Self – regulation Szkolne wyzwania to bardzo wyczekiwana książka Agnieszki Stążki – Gawrysiak. Jest to już druga część Opowieści o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę. O ile pierwsza z tych książek dedykowana była raczej młodszym dzieciom i ich rodzicom, to Szkolne Wyzwania kierowane są do rodzin dzieci szkolnych.

Do rodzin, dlatego, że żadna z tych opowieści nie jest samym opowiadaniem. Do każdej z pięciu historii przygotowano bardzo szczegółowy komentarz i objaśnienia dla rodziców i opiekunów. W każdym z nich specjalista dokładnie wyjaśnia, co zadziało się w opowiadaniu na podstawowym poziomie, ale też, jakie procesy i przeżycia dziecka mogą się za danym zachowaniem kryć.

Self – regulation Szkolne wyzwania

self regulation szkolne wyzwania środek

Ponadto przeprowadzono także analizę reakcji rodziców, wskazano jej mocne strony i obszary do ulepszenia. Fakt, że rodzice w tych opowiadaniach także popełniają błędy i nie zawsze reagują książkowo jest, moim zdaniem, ogromnym atutem książki. Opowiadania nie są dzięki temu oderwane od codziennej rzeczywistości, a stanowią realnie wspierający materiał do dalszej pracy nad reakcjami emocjonalnymi w rodzinie.

W książce nie ma skupienia tylko na zachowaniu dziecka tak, jak w wielu tego typu książkach terapeutycznych. W każdej historii pokazany jest szerszy obraz: system w którym funkcjonuje dziecko, stresory społeczne oraz emocje najbliższych, z którymi rezonuje. Dlatego książka będzie idealną lekturą do wspólnego czytania i omawiania.

Pandemiczna rzeczywistość dziecka

Inną wielką zaletą książki jest poruszanie w niej tematu aktualnych stresorów, związanych z pandemią. Większość opisanych sytuacji osadzona jest w realiach zdalnego nauczania i zdalnej pracy. Może to stanowić duże wsparcie dla rodziców, którzy borykają się z ich następstwami: brak czasu dla dzieci, ich nieuregulowany kontakt z elektroniką, niechęć do wykonywania zlecanych na odległość zadań, deprywacja kontaktów społecznych, lęk przed nową nieznaną chorobą.

Bardzo cieszę  się, że powstała taka książka, ponieważ niemal wszystkie inne tego typu pozycje na rynku opisują dość ogólne sytuacje. Są niestety niejako oderwane od zupełnie niestandardowej rzeczywistości, w której przyszło funkcjonować dzisiejszym dzieciom i rodzicom. Sytuacji, w której dotychczas polecane rozwiązania nie mają nawet możliwości zaistnieć i konieczne jest wypracowanie nowych.

Gorąco polecam książkę Self – regulation Szkolne Wyzwania oczywiście rodzinom, w których są dzieci szkolne. Ale także nauczycielom, pedagogom i innym specjalistom, którzy pracują aktualnie z dziećmi i potrzebują poukładania w głowie trudności dzieci szkolnych, związanych z pandemią i zdalnym nauczaniem.

self regulation szkolne wyzwania środek

Zaciekawiła Cię ta recenzja? Po więcej recenzji książek dla dzieci i dorosłych zapraszam tutaj.

Dziękuję za Twoje odwiedziny na mojej stronie! Chcesz być na bieżąco? Polub mój profil na Facebooku lub Instagramie i nie przegap żadnego wpisu!

2 Comments

Add Yours
  1. 1
    Aneta

    Mam pierwsza książeczkę, bardzo mi się podoba! Opowieści dla dzieci, wskazówki dla rodziców! Polecam ją wszystkim rodzicom. Moj syn lubi chętnie ja czytać. Historyjki zna już na pamięć, także dobrze zaopatrzyć się w kolejną część.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *