Książka ta jest dokładnie taka, jak się spodziewałam po pozycji autorstwa Agnieszki Stein. Rzeczowa, użyteczna i kompaktowa. Na około dwustu stronach autorka zawarła właściwie pełen pakiet informacji dla rodziców dzieci wybierających się do przedszkola czy żłobka.
Prosto z mostu
To, co mnie urzekło, to że nie ma tam zbędnego owijania w bawełnę. Żadnych przeciągających się opisów, rozwlekania pobocznych tematów. Zamiast tego czytelnik otrzymuje konkretną porcję przydatnej wiedzy i jasne odpowiedzi na kłębiące się w jego głowie pytania.
Autorka rozpatruje temat z perspektywy wielu różnych sytuacji, przy czym żadnej z nich nie osądza i nie ocenia. Bardzo podobało mi się, że w książce nie ma ograniczenia do opisu hipotetycznie idealnego kontekstu. Dzięki temu z zawartych w niej porad może skorzystać naprawdę każdy rodzic, niezależnie od rodzaju przedszkola, czy też możliwości adaptacji dziecka w placówce.
Akcja adaptacja jest podzielona na siedem rozdziałów. Poznamy w nich kolejno:
- powody, dla których wysyłamy dzieci do przedszkola i potrzeby, jak przedszkole może wypełniać dla poszczególnych rodzin;
- kryteria wyboru przedszkola;
- przebieg i możliwe trudności podczas procesu adaptacji;
- codzienne wyzwania w przygodzie z przedszkolem;
- traktowanie zabawy i nauki w przedszkolu oraz ewentualne związane z nimi trudności dziecka;
- potencjalne trudności dziecka w przedszkolu i konstruktywne sposoby ich rozwiązywania;
- problem dojrzałości szkolnej dzieci po ukończeniu specyficznych rodzajów przedszkola.
Akcja adaptacja
Za szczególnie cenny uważam przedostatni rozdział, który wymienia ewentualne problemy, jakie możemy wraz z dzieckiem napotkać na przedszkolnej drodze i dość szeroko je opisuje. Dzięki temu autorka daje jasny i wyraźny przekaz, że temat adaptacji nie dotyczy tylko początków dziecka w przedszkolu. To stały proces, który trzeba mieć cały czas na uwadze podczas pobytu dziecka w przedszkolu.
Rola komunikacji
Bardzo podoba mi się, że autorka sporo pisze o właściwej komunikacji z przedszkolem. Porusza w ten sposób ważny temat odpowiedzialności rodziców za relację z przedszkolem. W naszym społeczeństwie dość mocno utarł się schemat przerzucania jej w całości na placówkę wychowawczą.
Bardzo często rodzice w przypadku jakichkolwiek trudności oczekują całkowitego rozwiązania problemu przez personel przedszkola. Agnieszka Stein w Akcji adaptacji opisuje, jak w takich sytuacjach rozpocząć efektywną komunikację z przedszkolem i wspólnie wypracować satysfakcjonujące i użyteczne rozwiązanie. Dzięki temu każdy rodzic otrzymuje w ten sposób narzędzie do usprawnienia ciągłej adaptacji przedszkolnej. Zarówno dziecka, jak i własnej.
Bo oto jest ważna prawda. Adaptacja w przedszkolu dotyczy nie tylko dziecka, ale też rodzica. Wkroczenie w rzeczywistość przedszkolną to ich wspólne wyzwanie. Warto, żeby oboje przygotowali się na nie w miarę swoich potrzeb i możliwości. A książka Akcja adaptacja Agnieszki Stein może w tym przygotowaniu pomóc.
Czytałeś tą książkę? A może znasz inne, które ułatwiły Tobie rozpoczęcie przygody z przedszkolem? Opowiedz mi o nich w komentarzu.
Dziękuję za Twoje odwiedziny na stronie! Chcesz być na bieżąco? Polub mój profil na Facebooku lub Instagramie i nie przegap żadnego wpisu!