Cudowna wyspa dziadka – recenzja

Temat śmierci bliskiej osoby jest bardzo trudny z wielu powodów.   Niełatwo jest wyjaśnić kilkulatkowi, czym jest sama śmierć, jak przebiega, jakie są jej konsekwencje. Jednocześnie rodzic także jest w gorszej kondycji psychicznej z powodu utraty kogoś bliskiego i zwyczajnie brak mu zasobów do rozmów i tłumaczeń.

 
Śmierć jest jednak nieodłączną częścią życia, dlatego warto oswajać ten temat na ile się da, np. rozmawiać o niej także na co dzień, jeśli dziecko wykazuje ciekawość. Dzięki temu, kiedy dziecko straci kogoś z najbliższej rodziny, być może będzie mu łatwiej zrozumieć, co się wydarzyło.
 
Pomocne w oswajaniu tego tematu, zarówno na co dzień, jak i w obliczu zetknięcia z takim przykrym wydarzeniem mogą być książki. Na rynku aktualnie nie brakuje wartościowych i pomocnych pozycji dotyczących odejścia bliskich.
 
Dzisiaj pragnę pokazać Wam książkę Cudowna Wyspa Dziadka od

 

Wydawnictwa Znak. Ignacy wybrał ją przypadkiem w bibliotece że względu na piękne ilustracje.
 
cudowna wyspa dziadka środek
 
Syd jest bardzo związany ze swoim Dziadkiem. Pewnego dnia Dziadek pokazuje mu tajemniczą rajską wyspę. Syd początkowo jest zachwycony wyspą, jednak okazuje się, że Dziadek postanawia na niej pozostać i nie wraca z wnuczkiem do domu. Rozstanie jest dla niego trudne, mimo iż wie, że Dziadek jest na wyspie szczęśliwy.
 
cudowna wyspa dziadka środek
 
Książka rzeczywiście przedstawia trud rozstania, a także tęsknotę. Obawiałam się w trakcie czytania, czy śmierć nie jest przedstawiona w niej zbyt metaforycznie, czy dziecko jest w stanie zrozumieć jej istotę po przeczytaniu.
 
cudowna wyspa dziadka środek
 
Odpowiedzi udzielił mi mój syn, który następnego dnia po pierwszym jej czytaniu powiedział: 'Mamo, przeczytajmy jeszcze raz tą książkę, w której dziadek odchodzi i nie wraca.’ Wydaje się więc, że zrozumiał istotę odejścia dziadka i nieodwracalności tego procesu. I choć nie jest to przedstawione całkiem wprost w książce, myślę że na pewno będzie pomocna w oswajaniu i tłumaczeniu tematu śmierci, a także w odpowiedzi na pytania, co może dziać się po śmierci z bliską osobą.
 
cudowna wyspa dziadka środek
 
Znacie inne wartościowe książki na ten temat? Chętnie poznam Wasze polecenia.

Podobała się Tobie ta recenzja? Więcej recenzji ksiażek dla dzieci i nie tylko znajdziesz TUTAJ.

Dziękuję za Twoje odwiedziny na mojej stronie! Chcesz być na bieżąco? Polub mój profil na Facebooku lub Instagramie i nie przegap żadnego wpisu!

Przeczytaj również

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Kiedy myślimy o nieśmiałym dziecku, mamy przed oczami zwykle różne obrazy: dziecko, które wstydzi się w obecności obcych,dziecko, które nie lubi bawić się w grupie,dziecko,...
czytaj więcej

Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami dziecka w miejscu publicznym?

Nie ma negatywnych emocji, choć czasem używa się właśnie takiego określenia. Każda z emocji jest istotna i pełni dla człowieka swoją funkcję. Są jednak takie emocje, z którymi bywa nam trudniej: smutek, zł...
czytaj więcej

Kary i nagrody w odpieluchowaniu

Odpieluchowanie bywa niełatwe dla rodziny. Czasami przyczyną jest brak gotowości dziecka. Innym razem trudność może stanowić dla rodziców fakt, że odpieluchowanie nie następuje od razu w całości. Niektóre...
czytaj więcej

Mity rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości zyskuje coraz więcej zwolenników. Równie szybko, jak rośnie wiedza o nim, rosną także związane z nim wątpliwości i mity. Z jednej strony bliskościowa idea jest wielu rodzicom bliska...
czytaj więcej