T-mobile na Święta czyli najbardziej szkodliwa świąteczna reklama

Uroczy obrazek prawda? A pochodzi chyba z najbardziej szkodliwej reklamy z tych, które pojawiły się w ostatnim czasie. I żeby nie było, ja naprawdę wiem że reklamy bywają głupie, bywają płytkie, a w znakomitej większości jedno i drugie. Ale nawet słabe teksty i żenujące poczucie humoru nie rażą mnie tak, jak niewłaściwy i szkodliwy przekaz, który został zawarty właśnie w tej reklamie. Tym bardziej, że akurat ten przekaz uderza w najmłodszych, którzy w tej telewizyjnej relacji przekaz-odbiorca są zwyczajnie bezbronni.
placeholder image

Nie będę streszczać reklamy, bo zapewne wszyscy już ją widzieli (dla tych, którzy jednak nie widzieli do obejrzenia pod tekstem). Powiem jednak dlaczego ten twór tak bardzo mnie bulwersuje.
Twórcy w wyrachowany i okrutny sposób zagrali na emocjach i uczuciach małych dzieci, a dokładniej dzieci z rozbitych rodzin. Tak jakby nie miały wystarczającej ilości zmartwień, jakby ta sytuacja już nie była dla nich trudna sama w sobie. Reklama w zakłamany sposób uderza w ich marzenie, głęboko skrywaną nadzieję, aby rodzina znów była pełna. Obiecuje coś, czego nie może im dać.
Co gorsza, ukazuje sytuację, w której relacje między rodzicami naprawia dziecko, które w żadnym stopnie NIE JEST i nigdy nie powinno być za nie odpowiedzialne. Dbanie o wzajemne stosunki (czy to bliskie w przypadku związków, czy to poprawne po rozstaniu) to ciężar, który winien spoczywać tylko i wyłącznie na barkach osób dorosłych. I nikt żadnym pokrętnym przekazem nie powinien pokazywać dzieciom, że może być inaczej.
I jeszcze to naiwne, a w tym wypadku kłamliwe podsumowanie: 'Na Święta spełniają się marzenia’. Serio?
Uwielbiam magię Świąt i naprawdę wierzę, że może ona nieść ze sobą małe cudy i spełniać marzenia. Ale nie takie. Nie wszystko się da i nie wszystko powinno się naprawiać. A nawet najlepszy smartfon nie sprawi, że nauczymy się że sobą rozmawiać. A obiecywanie tego wszystkiego dzieciom jest po prostu okrutne.

Co sądzisz na temat tej reklamy? Chętnie poznam Twoją opinię. Zapraszam do komentowania!

Dziękuję za Twoje odwiedziny na mojej stronie! Chcesz być na bieżąco? Polub mój profil na Facebooku lub Instagramie i nie przegap żadnego wpisu!

Przeczytaj również

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Kiedy myślimy o nieśmiałym dziecku, mamy przed oczami zwykle różne obrazy: dziecko, które wstydzi się w obecności obcych,dziecko, które nie lubi bawić się w grupie,dziecko,...
czytaj więcej

Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami dziecka w miejscu publicznym?

Nie ma negatywnych emocji, choć czasem używa się właśnie takiego określenia. Każda z emocji jest istotna i pełni dla człowieka swoją funkcję. Są jednak takie emocje, z którymi bywa nam trudniej: smutek, zł...
czytaj więcej

Kary i nagrody w odpieluchowaniu

Odpieluchowanie bywa niełatwe dla rodziny. Czasami przyczyną jest brak gotowości dziecka. Innym razem trudność może stanowić dla rodziców fakt, że odpieluchowanie nie następuje od razu w całości. Niektóre...
czytaj więcej

Mity rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości zyskuje coraz więcej zwolenników. Równie szybko, jak rośnie wiedza o nim, rosną także związane z nim wątpliwości i mity. Z jednej strony bliskościowa idea jest wielu rodzicom bliska...
czytaj więcej